Güneydoğu Anadolu’daki hububatçılar 3 günlük Irak programı başlattı

Güneydoğu Anadolu’nun yılın ilk 4 ayında hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü ihracatı 1,1 milyar dolar oldu. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre ihracatı yüzde 8,4 yükselen bölgedeki hububat ihracatçılarının en fazla ihracat gerçekleştirdikleri ülke, yüzde 35,2 pazar payı ile Irak oldu.

Türkiye’nin Irak’a hububat ihracatının yarıdan fazlasını gerçekleştiren bölgede Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin 3 gün sürecek Irak programı Mardin Valisi Tuncay Akkoyun’u ziyaretle başladı. Birlik Başkanı Celal Kadooğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri daha sonra Mardin iş dünyasının temsilcisi olan Sivil Toplum Kuruluşlarının yöneticileri ile bir araya geldi.

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Celal Kadooğlu, Mardin’in hububat alanında Türkiye’nin üretim üssü olduğunu belirterek, “Bölgemizdeki ikinci büyük ihracatçı şehir olan Mardin’i çok önemsiyoruz. Mardin’de sorun varsa kanadımızın biri kırık demektir” dedi.

“Irak’a ihracattaki sorunların çözümü bölge için hayati”

Irak pazarında yaşanan sorunların en fazla Mardin’i ve hububat sektörünü olumsuz etkilediğini belirten Kadooğlu şunları söyledi:

 “Başta Mardin olmak üzere, bölgemiz ihracatı büyük ölçüde Irak’a bağlı. Irak pazarında yaşanan sıkıntıların çözümü için büyük gayret gösteriyoruz. Birlik olarak bu konuda yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerimizi raporlar hazırlayarak Ticaret Bakanımıza, Cumhurbaşkanı Yardımcımıza ve Cumhurbaşkanımıza sunduk. Raporda, Irak pazarında yaşanan sorunların sadece ekonomik sonuçları olmayacağını, sorunların çözülmemesi halinde sosyolojik ve demografik sorunlara da yol açacağına dikkat çektik. Bu konudaki mücadelemiz devam edecektir. Çünkü Irak’a yapılan ihracattaki sorunların çözümü bölgemiz için hayati önem taşıyor.”

Programın ikinci günü Irak’taki temaslarla sürecek

Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği heyeti Mardin-Irak programının ikinci gününde Cizre ve Silopi’deki temaslarının ardından Irak’a geçecek. Duhok’ta Ticaret Odası’nı ziyaret edecek olan heyet, daha sonra İbrahim Halil Gümrüğü Başmüdürünü ve Habur Gümrük Müdürlüğünü ziyaret edecek. Irak’taki temaslarının ardından yurda dönecek olan heyet Şırnak Valiliğini ziyaretin ardından Gaziantep’e dönecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x